Ringside Seats

Combat Sports Schedule: January/February

***Note***
Fight of the Year Rankings will not be present in this month’s post but I anticipate having the first edition out next month when I’ll have a larger sample size.  I have finished the 2018 year-end UFC top 100 list and will make the initial posting of that sometime very soon, hopefully Monday.

Upcoming MMA Matchups of Note

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview.***

February 2, UFC Fight Night 144 (ESPN+)
Bantamweight (135 lb)(2) Marlon Moraes (Brazil) vs. (6) Raphael Assuncao (Brazil)
Featherweight (145 lb): (2) Jose Aldo (Brazil) vs. (9) Renato Carneiro (Brazil)

February 9, UFC 234 (PPV)
UFC Middleweight Championship (185 lb)(1) Robert Whitaker (c) (New Zealand) vs. (5) Kelvin Gastelum (United States)

February 17, UFC on ESPN 1 (ESPN)
Heavyweight (205+ lb): (3) Francis Ngannou (France) vs. (NR) Cain Velasquez (United States)
Bantamweight (135 lb): (7) Jimmie Rivera (United States) vs. (8) Aljamain Sterling (United States)

February 23, UFC Fight Night 145 (ESPN+)
Light Heavyweight (205 lb): (7) Thiago Santos (Brazil) vs. (10) Jan Blachowicz (Poland)

March 2, UFC 235 (PPV)
UFC Light Heavyweight Championship (205 lb): (1) Jon Jones (c) (United States) vs. (5) Anthony Smith (United States)
UFC Welterweight Championship (170 lb): (1) Tyron Woodley (United States) vs. (3) Kamaru Usman (Nigeria)
Women’s Bantamweight (135lb)(3) Holly Holm (United States) vs. (5) Aspen Ladd (United States)
Women’s Flyweight (125 lb): (7) Weili Zhang (China) vs. (10) Tecia Torres (United States)

March 9, UFC Fight Night 146 (ESPN+)
Heavyweight (205+ lb): (4) Derrick Lewis (United States) vs. (8) Junior dos Santos (Brazil)
Women’s Bantamweight (135 lb): (7) Marion Reneau (United States) vs. (10) Yana Kunitskaya (Russia)

March 16, UFC Fight Night 147 (ESPN+)
Welterweight (170 lb): (4) Darren Till (United Kingdom) vs. (12) Jorge Masvidal (United States)
Welterweight (170 lb): (13) Leon Edwards (Jamaica) vs. (15) Gunnar Nelson (Iceland)

March 23, UFC Fight Night 148 (ESPN+)
Welterweight (170 lb): (5) Stephen Thompson (United States) vs. (11) [Lightweight] Anthony Pettis (United States)
Flyweight (125 lb): (3) Jussier “Formiga” da Silva (Brazil) vs. (5) Deiveson Figueiredo (Brazil)
Women’s Flyweight (125 lb): (8) Alexis Davis (Canada) vs. (9) Jennifer Maia (Brazil)

March 30, UFC on ESPN 2 (ESPN)
Lightweight (155 lb): (9) Edson Barboza (Brazil) vs. (12) Justin Gaethje (United States)
Women’s Strawweight (115lb)
: (8) Karolina Kowalkiewicz (Poland) vs. (9) Michelle Waterson (United States)


Upcoming Kickboxing Matchups of Note

***Card and dates subject to change***

February 1, Glory 63: Houston (UFC Fight Pass)
Glory Featherweight Championship (143 lb): (3) Petchpanomrung Kiatmookao (Thailand) (c) vs. (10) Serhiy Adamchuk (Ukraine)

March 9, Glory 64: Strasbourg (UFC Fight Pass)
Glory Women’s Bantamweight Championship (132 lb): (1) [P4P] Anissa Meksen (France) (c) vs. (4) [P4P] Tiffany van Soest (United States)
Light Heavyweight (209 lb): (6) Donegi Abena (Netherlands) vs. (10) Michael Duut (Netherlands)

March 10, K-1 World GP 2019 Japan: K’Festa 2
K-1 Lightweight Championship (137.8 lb): (2) Koya Urabe (Japan) (c) vs. (7) Kenta Hayashi (Japan)


Upcoming Boxing Matches of Note

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview. Television access listed where available. International match ups not shown on American television can often be found on YouTube soon after the completion of the fight.***

February 2 (DAZN)
Super Welterweight (154 lb): (11) Sergio Garcia (Spain) vs. (13) Ted Cheeseman (United Kingdom)

February 2 (ESPN+)
Light Heavyweight (175 lb): (2) Eleider Alvarez (Colombia) vs. (7) Sergey Kovalev (Russia)
Lightweight (135 lb): (6) Richard Commey (Ghana) vs. (12) Isa Chaniev (Russia)

February 10 (ESPN)
Super Lightweight (140 lb): (6) Jose Carlos Ramirez (United States) vs. (10) Jose Zepeda (United States)

February 23
Super Middleweight (168 lb): (4) Chris Eubank, Jr. (United Kingdom) vs. (8) James DeGale (United Kingdom)

March 2 (Showtime)
Super Welterweight (154 lb): (3) Erislandy Lara (Cuba) vs. (7) Brian Carlos Castano (Argentina)

March 9 (FOX)
Welterweight (147 lb)
(3) Shawn Porter (United States) vs. (13) Yordenis Ugas (Cuba)

March 16 (PPV)
Welterweight (147 lb)(2) Errol Spence, Jr. (United States) vs. (2) [Lightweight] Mikey Garcia (United States)

March 23 (ESPN)
Super Featherweight (130 lb): (1) Miguel Berchelt (Mexico) vs. (7) Francisco Vargas (Mexico)

April 13 (FOX Sports 1)
Middleweight (160 lb): (8) Sergiy Derevyanchenko (Ukraine) vs. (11) Jack Culcay (Ecuador)

May 1
Featherweight (126 lb): (12) Reiya Abe (Japan) vs. (14) Taiki Minamoto (Japan)

May 4 (DAZN)
Middleweight (160 lb): (1) Saul “Canelo” Alvarez (Mexico) vs. (3) Daniel Jacobs (United States)

May 18
Super Lightweight (140 lb): (2) Josh Taylor (United Kingdom) vs. (5) Ivan Baranchyk (Russia)

 

Written by Mark

A gentleman and a scholar.