Ringside Seats

Combat Sports Schedule: February/March

Upcoming MMA Matchups of Note

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview.***

March 2, UFC 235 (PPV)
UFC Light Heavyweight Championship (205 lb): (1) Jon Jones (c) (United States) vs. (5) Anthony Smith (United States)
UFC Welterweight Championship (170 lb): (1) Tyron Woodley (c) (United States) vs. (3) Kamaru Usman (Nigeria)
Women’s Flyweight (125 lb): (7) Weili Zhang (China) vs. (10) Tecia Torres (United States)
Bantamweight (145 lb): (4) Cody Garbrandt (United States) vs. (9) Pedro Munhoz (Brazil)

March 9, UFC on ESPN+ 4 (ESPN+)
Heavyweight (205+ lb): (4) Derrick Lewis (United States) vs. (8) Junior dos Santos (Brazil)
Women’s Bantamweight (135 lb): (6) Marion Reneau (United States) vs. (8) Yana Kunitskaya (Russia)

March 16, UFC on ESPN+ 5 (ESPN+)
Welterweight (170 lb): (4) Darren Till (United Kingdom) vs. (12) Jorge Masvidal (United States)
Welterweight (170 lb): (13) Leon Edwards (Jamaica) vs. (15) Gunnar Nelson (Iceland)

March 23, UFC on ESPN+ 6 (ESPN+)
Welterweight (170 lb): (5) Stephen Thompson (United States) vs. (11) [Lightweight] Anthony Pettis (United States)
Flyweight (125 lb): (3) Jussier “Formiga” da Silva (Brazil) vs. (5) Deiveson Figueiredo (Brazil)
Women’s Flyweight (125 lb): (8) Alexis Davis (Canada) vs. (9) Jennifer Maia (Brazil)

March 30, UFC on ESPN 2 (ESPN)
Lightweight (155 lb): (9) Edson Barboza (Brazil) vs. (12) Justin Gaethje (United States)
Women’s Strawweight (115lb)
: (8) Karolina Kowalkiewicz (Poland) vs. (9) Michelle Waterson (United States)

April 13, UFC 236 (PPV)
UFC Interim Lightweight Championship (155 lb): (1) [Featherweight] Max Holloway (United States) vs. (3) Dustin Poirier (United States)
UFC Interim Middleweight Championship (185 lb): (4) Kelvin Gastelum (United States) vs. (7) Israel Adesanya (Nigeria)
Flyweight (125 lb): (6) Alexandre Pantoja (Brazil) vs. (8) Wilson Reis (Brazil)

April 27, UFC on ESPN 3 (ESPN)
Middleweight (185 lb): (2) Yoel Romero (Cuba) vs. (9) Paulo Henrique Costa (Brazil)

May 11, UFC 237 (PPV)
UFC Women’s Strawweight Championship (115 lb): (1) Rose Namajunas (United States) (c) vs. (2) Jessica Andrade (Brazil)
Women’s Strawweight (115 lb): (3) Tatiana Suarez (United States) vs. (4) Nina Ansaroff (United States)


Upcoming Kickboxing Matchups of Note

***Card and dates subject to change***

March 9, Glory 64: Strasbourg (UFC Fight Pass)
Glory Welterweight Championship (169.8 lb): (2) Harut Grigorian (Armenia) (c) vs. (5) Cedric Doumbe (Cameroon)
Glory Women’s Bantamweight Championship (132 lb)
: (1) [P4P] Anissa Meksen (France) (c) vs. (4) [P4P] Tiffany van Soest (United States)
Light Heavyweight (209 lb): (6) Donegi Abena (Netherlands) vs. (10) Michael Duut (Netherlands)
Welterweight (169.8 lb): (3) Murthel Groenhart (Netherlands) vs. (4) Alim Nabiev (Azerbaijan)

March 10, K-1 World GP 2019 Japan: K’Festa 2
K-1 Lightweight Championship (137.8 lb): (2) Koya Urabe (Japan) (c) vs. (7) Kenta Hayashi (Japan)


Upcoming Boxing Matches of Note

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview. Television access listed where available. International match ups not shown on American television can often be found on YouTube soon after the completion of the fight.***

March 2 (Showtime)
Super Welterweight (154 lb): (3) Erislandy Lara (United States) vs. (7) Brian Carlos Castano (Argentina)

March 9 (FOX)
Welterweight (147 lb)
(3) Shawn Porter (United States) vs. (9) Yordenis Ugas (Cuba)

March 16 (PPV)
Welterweight (147 lb)(2) Errol Spence, Jr. (United States) vs. (2) [Lightweight] Mikey Garcia (United States)

April 12 (ESPN)
Lightweight (135 lb): (1) Vasiliy Lomachenko (Ukraine) vs. (5) Anthony Crolla (United Kingdom)

April 13 (FOX Sports 1)
Middleweight (160 lb): (7) Sergiy Derevyanchenko (Ukraine) vs. (11) Jack Culcay (Germany)

April 20 (PPV)
Welterweight (147 lb): (1) Terrence Crawford (United States) vs. (11) Amir Khan (United Kingdom)

April 26 (DAZN)
Super Flyweight (115 lb): (1) Srisaket Sor Rungvisai (Thailand) vs. (2) Juan Francisco Estrada (Mexico)
Super Bantamweight (122 lb): (3) Daniel Roman (United States) vs. (7) TJ Doheny (Australia)

April 27 (DAZN)
Super Lightweight (140 lb): (1) Regis Prograis (United States) vs. (7) Kiryl Relikh (Belarus)
Bantamweight (118 lb): (3) Zolani Tete (South Africa) vs. (4) Nonito Donaire (Philippines)

May 4
Featherweight (126 lb): (3) Josh Warrington (United Kingdom) vs. (10) Kid Galahd (United Kingdom)

May 4 (DAZN)
Middleweight (160 lb): (1) Saul “Canelo” Alvarez (Mexico) vs. (3) Daniel Jacobs (United States)

May 18 (DAZN)
Super Lightweight (140 lb): (2) Josh Taylor (United Kingdom) vs. (5) Ivan Baranchyk (Russia)
Bantamweight (118 lb): (2) Naoya Inoue (Japan) vs. (7) Emmanuel Rodriguez (Puerto Rico)

June 1 (DAZN)
Heavyweight (200+ lb): (1) Anthony Joshua (United Kingdom) vs. (6) Jarrell Miller (United States)

June 15 (DAZN)
Cruiserweight (200 lb): (2) Mairis Briedis (Latvia) vs. (3) Krzysztof Glowacki (Poland)
Cruiserweight (200 lb): (8) Andrew Tabiti (United States) vs. (9) Yuniel Dorticos (Cuba)

 

Written by Mark

A gentleman and a scholar.