MMAgenda: June 2019

The Biggest Fights in Combat Sports for the Month of June

I took some time off (three months to be exact) and redid the blog.  In addition to listing the top MMA, boxing, and kickboxing fights for the coming weeks, I will also be ranking them based on their potential to influence their weight class’s respective rankings.  I also have my UFC Fights of the Year all updated and ready to post.  I hope you enjoy the changes!

Top Upcoming MMA Fights

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview.***

June 8, UFC 238 (PPV)
UFC Bantamweight Championship (135 lb)(1) [Flyweight] Henry Cejudo (United States vs. (1) Marlon Moraes (Brazil)
UFC Women’s Flyweight Championship (125 lb)(1) Valentina Shevchenko (c) (Peru) vs. (3) Jessica Eye (United States)
Lightweight (155 lb)(3) Tony Ferguson (United States) vs. (4) Donald Cerrone (United States)
Bantamweight (135 lb)(10) Petr Yan (Russia) vs. (11) Jimmie Rivera (United States)
Prelims (ESPN)
Women’s Strawweight (115 lb)(4) Tatiana Suarez (United States) vs. (6) Nina Ansaroff (United States)
Bantamweight (135 lb)(2) Pedro Munhoz (Brazil) vs. (3) Aljamain Sterling (United States)
Early Prelims (UFC Fight Pass)
Women’s Flyweight (125 lb)(4) Katlyn Chookagian (United States) vs. (7) Joanne Calderwood (United Kingdom)

June 14, Bellator 222 (DAZN)
Bellator Bantamweight Championship (135 lb)(4) Kyoji Horiguchi (Japan) vs. (12) Darrion Caldwell (c) (United States)

June 22, Bellator London (Paramount)
Bellator Middleweight Championship (185 lb)(3) Gegard Mousasi (c) (Netherlands) vs. (26) Rafael Lovato, Jr. (United States)

June 29, UFC on ESPN 3 (ESPN)
Heavyweight (205+ lb)(3) Francis Ngannou (France) vs. (4) Junior dos Santos (Brazil)
Flyweight (125 lb)(2) Jussier Formiga (Brazil) vs. (3) Joseph Benavidez (United States)
Welterweight (170 lb)(16) Demian Maia (Brazil) vs. (22) Antonio Rocco Martin (United States)

July 6, UFC 239 (PPV)
UFC Light Heavyweight Championship (205 lb)(1) Jon Jones (c) (United States) vs. (6) Thiago Silva (Brazil)
UFC Women’s Bantamweight Championship (135 lb)(1) Amanda Nunes (c) (Brazil) vs. (3) Holly Holm (United States)
Light Heavyweight (205 lb)(Former #6) [Middleweight] Luke Rockhold (United States) vs. (11) Jan Blachowicz (Poland)
Welterweight (170 lb)(4) Jorge Masvidal (United States) vs. (12) Ben Askren (United States)

July 12, Bellator 223 (Paramount)
Bellator Women’s Featherweight Championship (145 lb)(2) Julia Budd (c) (Canada) vs. (6) Olga Rubin (Russia)

July 13, UFC on ESPN+ 13 (ESPN+)
Women’s Bantamweight (135 lb)(2) Germaine de Randamie (Netherlands) vs. (4) Aspen Ladd (United States)
Featherweight (145 lb)(8) Josh Emmett (United States) vs. (13) Mirsad Bektic (United States)

July 20, UFC on ESPN 4 (ESPN)
Women’s Bantamweight (135 lb)(5) Raquel Pennington (United States) vs. (7) Irene Aldana (Mexico)
Lightweight (155 lb)(21) Dan Hooker (New Zealand) vs. (24) James Vick (United States)

July 27, UFC 240 (PPV)
UFC Featherweight Championship (145 lb)(1) Max Holloway (c) (United States) vs. (5) Frankie Edgar (United States)
Women’s Featherweight (145 lb)(1) Cris Cyborg (Brazil) vs. (3) Felicia Spencer (United States)
Featherweight (145 lb)(3) Brian Ortega (United States) vs. (6) Zabit Magomedsharipov (Russia)
Flyweight (125 lb)(4) Alexandre Pantoja (Brazil) vs. (6) Deiveson Figueiredo (Brazil)

August 17, UFC 241 (PPV)
UFC Heavyweight Championship (205+ lb)(1) Daniel Cormier (United States) vs. (2) Stipe Miocic (United States)
Middleweight (185 lb)(2) Yoel Romero (Cuba) vs. (11) Paulo Costa (Brazil)
Welterweight (170 lb)(Former #2) [Lightweight] Nate Diaz (United States) vs. (6) Anthony Pettis (United States)
Bantamweight (135 lb)(6) Cory Sandhagen (United States) vs. (8) Raphael Assuncao (Brazil)


Top-Ranked Men’s Fights

1. (1) Daniel Cormier (United States) vs. (2) Stipe Miocic (United States)
2. (3) Francis Ngannou (France) vs. (4) Junior Dos Santos (Brazil)
3. (3) Tony Ferguson (United States) vs. (4) Donald Cerrone (United States)
4. (Former #2) [Lightweight] Nate Diaz (United States) vs. (6) [Welterweight] Anthony Pettis 5. (United States)
5. (4) Jorge Masvidal (United States) vs. (12) Ben Askren (United States)
6. (4) Donald Cerrone (United States) vs. (6) Al Iaquinta (United States)
7. (1) [Flyweight] Henry Cejudo (United States) vs. (1) Marlon Moraes (Brazil)
8. (1) Max Holloway (United States) vs. (5) Frankie Edgar (United States)
9. (2) Yoel Romero (Cuba) vs. (11) Paulo Costa (Brazil)
10. (1) Jon Jones (United States) vs. (6) Thiago Santos (Brazil)
11. (3) Brian Ortega (United States) vs. (6) Zabit Magomedsharipov (Russia)
12. (2) Pedro Munhoz (Brazil) vs. (3) Aljamain Sterling (United States)
13. (16) Demian Maia (Brazil) vs. (22) Antonio Rocco Martin (United States)
14. (8) Josh Emmett (United States) vs. (13) Mirsad Bektic (United States)
15. (2) Jussier Formiga (Brazil) vs. (3) Joseph Benavidez (United States)
16. (6) Cory Sandhagen (United States) vs. (8) Raphael Assuncao (Brazil)
17. (Former #6) [Middleweight] Luke Rockhold (United States) vs. (11) Jan Blachowicz (Poland)
18. (10) Petr Yan (Russia) vs. (11) Jimmie Rivera (United States)
19. (4) Kyoji Horiguchi (Japan) vs. (12) Darrion Caldwell (United States)
20. (3) Gegard Mousasi (Netherlands) vs. (26) Rafael Lovato Jr. (United States)
21. (21) Dan Hooker (New Zealand) vs. (24) James Vick (United States)
22. (4) Alexandre Pantoja (Brazil) vs. (6) Deiveson Figueiredo (Brazil)

Top-Ranked Women’s Fights

1. (4) Tatiana Suarez (United States) vs. (6) Nina Ansaroff (United States)
2. (1) Amanda Nunes (Brazil) vs. (3) Holly Holm (United States)
3. (1) Valentina Shevchenko (Peru) vs. (3) Jessica Eye (United States)
4. (2) Germaine de Randamie (Netherlands) vs. (4) Aspen Ladd (United States)
5. (4) Katlyn Chookagian (United States) vs. (7) Joanne Calderwood (United Kingdom)
6. (1) Cris Cyborg (Brazil) vs. (3) Felicia Spencer (United States)
7. (5) Raquel Pennington (United States) vs. (7) Irene Aldana (Mexico)
8. (2) Julia Budd (Canada) vs. (6) Olga Rubin (Russia)


UFC Fights of the Year (Through May 2019)

1. Vicente Luque vs. Bryan Barberena, UFC on ESPN 1 (2/17)
2. Max Holloway vs. Dustin Poirier, UFC 236 (4/13)
3. Kelvin Gastelum vs. Israel Adesanya, UFC 236 (4/13)
4. Alexander Hernandez vs. Donald Cerrone, UFC on ESPN+ 1 (1/19)
5. Israel Adesanya vs. Anderson Silva, UFC 234 (2/9)
6. Danny Roberts vs. Claudio Silva, UFC on ESPN+ 5 (3/16)
7. Tim Means vs. Niko Price, UFC on ESPN+ 4 (3/9)
8. Thiago Alves vs. Max Griffin, UFC on ESPN+ 2 (2/2)
9. Cody Garbrandt vs. Pedro Munhoz, UFC 235 (3/2)
10. Bryce Mitchell vs. Bobby Moffett, UFC on ESPN+ 6 (3/23)
11. Alex Oliveira vs. Mike Perry, UFC on ESPN+ 8 (4/27)
12. Charles Oliveira vs. David Teymur, UFC on ESPN+ 2 (2/2)
13. Aspen Ladd vs. Sijara Eubanks, UFC on ESPN+ 10 (5/18)
14. Alexander Gustafsson vs. Anthony Smith, UFC on ESPN+ 11 (6/1)
15. Cub Swanson vs. Shane Burgos, UFC on ESPN+ 9 (5/4)
16. Belal Muhammad vs. Geoff Neal, UFC on ESPN+ 1 (1/19)
17. Magomed Bibulatov vs. Rogerio Bonturin, UFC on ESPN+ 2 (2/2)
18. Maycee Barber vs. JJ Aldrich, UFC on ESPN+ 6 (3/23)
19. Al Iaquinta vs. Donald Cerrone, UFC on ESPN+ 9 (5/4)
20. Darren Till vs. Jorge Masvidal, UFC on ESPN+ 5 (3/16)
21. Robbie Lawler vs. Ben Askren, UFC 235 (3/2)
22. Joseph Benavidez vs. Dustin Ortiz, UFC on ESPN+ 1 (1/19)
23. Teruto Ishihara vs. Kyung Ho Kang, UFC 234 (2/9)
24. Molly McCann vs. Priscila Cachoeira, UFC on ESPN+ 5 (3/16)
25. Edson Barboza vs. Justin Gaethje, UFC on ESPN 2 (3/30)
26. Rose Namajunas vs. Jessica Andrade, UFC 237 (5/11)
27. Junior Albini vs. Jairzinho Rozenstruik, UFC on ESPN+ 2 (2/2)
28. Derrick Lewis vs. Junior Dos Santos, UFC on ESPN+ 4 (3/9)
29. Alistair Overeem vs. Aleksei Oleinik, UFC on ESPN+ 7 (4/20)
30. John Lineker vs. Cory Sandhagen, UFC on ESPN+ 8 (4/27)
31. Ben Saunders vs. Takashi Sato, UFC on ESPN+ 8 (4/27)
32. James Vick vs. Paul Felder, UFC on ESPN 1 (2/17)
33. Ray Borg vs. Casey Kenney, UFC on ESPN 2 (3/30)
34. Veronica Macedo vs. Gillian Robertson, UFC on ESPN+ 3 (2/23)
35. Luis Pena vs. Steven Peterson, UFC on ESPN+ 6 (3/23)
36. Renan Barao vs. Luke Sanders, UFC on ESPN 1 (2/17)
37. Stephen Thompson vs. Anthony Pettis, UFC on ESPN+ 6 (3/23)
38. Ovince Saint Preux vs. Nikita Krylov, UFC 236 (4/13)
39. Ashlee Evans-Smith vs. Andrea Lee, UFC on ESPN 1 (2/17)
40. Glover Teixeira vs. Karl Roberson, UFC on ESPN+ 1 (1/19)
41. Andre Fili vs. Myles Jury, UFC on ESPN 1 (2/17)
42. Nathaniel Wood vs. Jose Quinonez, UFC on ESPN+ 5 (3/16)


Top Upcoming Kickboxing Fights

June 22, Glory 66 (UFC Fight Pass)
Glory Welterweight Championship (170 lb):  (2) Cedric Doumbe (France) vs. (4) Alim Nabiyev (Azerbaijan)
Glory Women’s Super Bantamweight Championship (132 lb):  (1) [P4P] Anissa Meksen (c) (Netherlands) vs. (9) [P4P] Sofia Olofsson (Sweden)
Glory Light Heavyweight Championship (209 lb):  (1) Artem Vakhitov (c) (Russia) vs. (4) Donegi Abena (Netherlands)

June 30, K-1 World GP 2019 Japan
K-1 Super Lightweight Championship (143.3 lb):  (4) Kaew Weerasakreck (c) (Thailand) vs. (9) Rukiya Anpo (Japan)
Super Featherweight (132.3 lb):  (3) Kosuke Komiyama (Japan) vs. (4) Leona Pettas (Japan)
K-1 Super Bantamweight Championship Tournament Quarterfinal (121.3 lb):  (1) Yoshiki Takei (Japan) vs. (3) Alex Rivas (Spain)


Top Upcoming Boxing Fights

June 15 (DAZN)
Cruiserweight (200 lb)(2) Mairis Briedis (Latvia) vs. (4) Krzysztof Glowacki (Poland)

June 15 (ESPN+)
Light Heavyweight (175 lb)(6) [Super Middleweight] Jesse Hart (United States) vs. (11) Sullivan Barrera (Cuba)

June 28 (ESPN)
Lightweight (135 lb)(4) Richard Commey (Ghana) vs. (8) Reymundo Beltran (Mexico)

June 29 (DAZN)
Middleweight (160 lb)(7) Demetrius Andrade (United States) vs. (10) Maciej Sulecki (Poland)

July 20 (Fox PPV)
Welterweight (147 lb)(3) Manny Pacquiao (Philippines) vs. (7) Keith Thurman (United States)
Welterweight (147 lb)(6) Yordenis Ugas (Cuba) vs. (19) Omar Figueroa, Jr. (United States)

July 27 (DAZN)
Super Lightweight (135 lb)(3) Maurice Hooker (United States) vs. (4) Jose Carlos Ramirez (United States)


Top-Ranked Boxing Fights

1. (3) Manny Pacquiao (Philippines) vs. (7) Keith Thurman (United States)
2. (3) Maurice Hooker (United States) vs. (4) Jose Carlos Ramirez (Mexico)
3. (4) Richard Commey (Ghana) vs. (8) Raymundo Beltran (Mexico)
4. (2) Mairis Briedis (Latvia) vs. (4) Krzysztof Glowacki (Poland)
5. (7) Demetrius Andrade (United States) vs. (10) Maciej Sulecki (Poland)
6. (6) [Super Middleweight] Jesse Hart (United States) vs. (11) Sullivan Barrera (Cuba)
7. (6) Yordenis Ugas (Cuba) vs. (19) Omar Figueroa Jr. (United States)

 

Written by Mark

A gentleman and a scholar.