Ringside Seats

September/October

Upcoming MMA Matchups of Note

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview.***

October 6, UFC 229 (PPV)
UFC Lightweight Championship (155 lb): (1) Khabib Nurmagomedov (c) (Russia) vs. (NR) Conor McGregor (Ireland)
Lightweight (155 lb): (2) Tony Ferguson (United States) vs. (9) Anthony Pettis (United States)
Heavyweight (205+ lb):
(3) Alexander Volkov (Russia) vs. (5) Derrick Lewis (United States)
Flyweight (125 lb):
(4) Sergio Pettis (United States) vs. (7) Jussier da Silva (Brazil)
Women’s Bantamweight (135 lb): (5) Tonya Evinger (United States) vs. (9) Aspen Ladd (United States)

November 3, UFC 230 (PPV)
Middleweight (185 lb)(3) Luke Rockhold (United States) vs. (7) Chris Weidman (United States)
Middleweight (185 lb): (5) Ronaldo “Jacare” Souza (Brazil) vs. (9) David Branch (United States)

November 10, UFC Fight Night 139 (FS1)
Flyweight (125 lb): (5) Joseph Benavidez (United States) vs. (6) Ray Borg (United States)

November 24, UFC Fight Night 141 (FS1)
Heavyweight (205+ lb): (6) Francis Ngannou (Cameroon) vs. (7) Curtis Blaydes (United States)

November 30, UFC Ultimate Fighter Finale (FS1)
Welterweight: (3) Rafael dos Anjos (Brazil) vs. (9) Kamaru Usman (Nigeria)

December 29, UFC 232
UFC Women’s Featherweight Championship (145 lb): (1) Cristiane “Cyborg” Justino (c) (Brazil) vs. (1) [Women’s Bantamweight] Amanda Nunes (Brazil)
Light Heavyweight (205 lb): (8) Ilir Latifi (Sweden) vs. (10) Corey Anderson (United States)


Ongoing Fight of the Year Rankings

***Rankings based on excitement, competitiveness, technical skill, and activity, but not necessarily in that order. I won’t rank anything that I don’t believe to be worth watching, so average or lackluster fights will not place. This is not meant to be comprehensive; I will only be ranking those fights which I have seen. I have a lot of stuff on my plate to watch at any one time, so some fights of note may be missing.  Lots of prelim and international fights in my queue.  The rankings may also change throughout the year based on reevaluations or second viewings.***

1 Dustin Poirier vs. Justin Gaethje – UFC on Fox 29 (4/14)
2 Calvin Kattar vs. Shane Burgos – UFC 220 (1/20)
3 Drew Dober vs. Frank Camacho – UFC on Fox 27 (1/27)
4 Darren Elkins vs. Michael Johnson – UFC Fight Night 124 (1/14)
5 Robert Whittaker vs. Yoel Romero- UFC 225 (7/9)
6 Merab Dvalishvili vs. Ricky Simon – UFC Fight Night 128 (4/21)
7 Pedro Munhoz vs. Brett Johns – UFC 227 (8/4)
8 Rose Namajunas vs. Joanna Jedrzejczyk- UFC 223 (4/7)
9 Irene Aldana vs. Lucie Pudilova – UFC 228 (9/8)
10 Thiago Santos vs. Anthony Smith – UFC Fight Night 125 (2/3)
11 Zabit Magomedsharipov vs. Kyle Bochniak – UFC 223 (4/7)
12 Jake Matthews vs. Li Jingliang – UFC 221 (2/10)
13 Mamed Khalidov vs. Tomasz Narkun – KSW 42 (3/3)
14 Demetrious Johnson vs. Henry Cejudo – UFC 227 (8/4)
15 Uriah Hall vs. Paulo Costa – UFC 226 (7/7)
16 John Makdessi vs. Ross Pearson – UFC on Fox 30 (7/28)
17 Jimi Manuwa vs. Jan Blachowicz – UFC Fight Night 127 (3/17)
18 Jessica Andrade vs. Tecia Torres – UFC on Fox 28 (2/24)
19 Sarah Moras vs. Lucie Pudilova – UFC Fight Night 126 (2/18)
20 Mike Perry vs. Max Griffin – UFC on FOX 28 (2/24)
21 Eddie Alvarez vs. Dustin Poirier – UFC on Fox 30 (7/28)
22 Gerald Meerschaert vs. Oskar Piechota – The Ultimate Fighter 27 Finale (7/6)
23 Karolina Kowalkiewicz vs. Felice Herrig – UFC 223 (4/7)
24 Jacare Souza vs. Kelvin Gastelum – UFC 224 (5/12)
25 Erik Koch vs. Bobby Green – UFC on Fox 27 (1/27)
26 Jeremy Stephens vs. Doo Ho Choi – UFC Fight Night 124 (1/14)
27 Mike Perry vs. Paul Felder – UFC 226 (7/7)
28 Jose Aldo vs. Jeremy Stephens – UFC on Fox 30 (7/28)
29 Petr Yan vs. Jin Soo Son – UFC Fight Night 136 (9/15)
30 Wilson Reis vs. John Moraga – UFC on FOX 29 (4/14)
31 Thiago Santos vs. Eryk Anders – UFC Fight Night (9/22)
32 Rolando Dy vs. Shane Young – UFC Fight Night 132 (6/23)
33 John Lineker vs. Brian Kelleher – UFC 224 (5/12)
34 Claudio Puelles vs. Felipe Silva – UFC Fight Night 129 (5/19)
35 Jeremy Stephens vs. Josh Emmett – UFC on FOX 28 (2/24)
36 Tomas Deak vs. Sharamazan Shupanov – Fight Nights Global 84 (3/2)
37 Renan Barao vs. Brian Kelleher – UFC on FOX 28 (2/24)
38 Daniel Cormier vs. Volkan Oezdemir – UFC 220 (1/20)
39 Alex Caceres vs. Martin Bravo – The Ultimate Fighter 27 Finale (7/6)
40 Michel Pereira vs. Hae Jun Yang – ROAD FC 48 (7/28)
41 Shana Dobson vs. Lauren Mueller – UFC on FOX 29 (4/14)
42 Sean O’Malley vs. Andre Soukhamthath – UFC 222 (3/3)
43 Glaico Franca vs. Takashi Sato – Pancrase 297 (7/1)
44 Cory Sandhagen vs. Iuri Alcantara – UFC Fight Night 135 (8/25)
45 Ben Saunders vs. Alan Jouban – UFC on FOX 28 (2/24)
46 Oleg Popov vs. Adam Bogatirov – M-1 95 (7/21)
47 Jason Knight vs. Makwan Amirkhani – UFC Fight Night 130 (5/27)
48 Rafael Dos Anjos vs. Colby Covington  – UFC 225 (6/9)
49 Yoel Romero vs. Luke Rockhold – UFC 221 (2/10)
50 Senzo Ikeda vs. Yuya Wakamatsu – Pancrase 293 (2/4)


Upcoming Kickboxing Matchups of Note

***Card and dates subject to change***

Glory 60: Lyon, October 20 (TBA)
Glory Welterweight Championship (176.4 lb): (2) Harut Grigorian (Armenia) vs. (5) Cédric Doumbé (Cameroon)


Upcoming Boxing Matches of Note

***Card and dates subject to change. Click on the matchup for preview. Television access listed where available. International match ups not shown on American television can often be found on YouTube soon after the completion of the fight.***

October 6
Super Flyweight (115 lb): (1) Srisaket Sor Rungvisai (Thailand) vs. (12) Iran Diaz (Mexico)

October 7
Super Lightweight (140 lb): (4) Kiryl Relikh (Belarus) vs. (9) Eduard Troyanovsky (Russia)
Light Flyweight (108 lb): (1) Ken Shiro (Japan) vs. (6) Milan Melindo (Philippines)

October 20
Middleweight (160 lb): (5) Billy Joe Saunders (United Kingdom) vs. (6) Demetrius Andrade (United States)

October 20
Bantamweight (118 lb): (5) Emmanuel Rodriguez (Puerto Rico) vs. (7) Jason Moloney (Australia)

October 27
Super Lightweight (140 lb): (2) Regis Prograis (United States) vs. (8) Terry Flanagan (United Kingdom)

October 27, HBO
Middleweight (160 lb): (3) Daniel Jacobs (United States) vs. (10) Sergiy Derevyanchenko (Ukraine)

November 3
Bantamweight (118 lb): (3) [Featherweight] Ryan Burnett (United Kingdom) vs. (12) Nonito Donaire (Philippines)

November 3, ESPN+
Super Featherweight (130 lb): (1) Miguel Berchelt (Mexico) vs. (4) Miguel Roman (Mexico)

November 10
Cruiserweight (200 lb): (5) Krzysztof Glowacki (Poland) vs. (6) Maksim Vlasov (Russia)

November 10
Cruiserweight (200 lb): (1) Oleksandr Usyk (Ukraine) vs. (3) Tony Bellew (United Kingdom)

December 1, Showtime
Light Heavyweight (175 lb): (2) Adonis Stevenson (Haiti) vs. (6) Oleksandr Gvozdyk (Ukraine)

December 1, Showtime
Heavyweight (200+ lb): (2) Deontay Wilder (United States) vs. (4) Tyson Fury (United Kingdom)

December 22
Featherweight (126 lb): (3) Carl Frampton (United Kingdom) vs. (6) Josh Warrington (United Kingdom)

 

Written by Mark

A gentleman and a scholar.